Funkcia pečene - LIV 52

Go to content

Main menu

Funkcia pečene

Pečeň




Pečeň patrí medzi nepárové orgány, je umiestnená pod pravým rebrovým a u dospelého človeka dosahuje veľkosť približne 1500g. Pre organizmus človeka je vitálne dôležitá. Tkanivo pečene sa skladá z pečeňových buniek tzv. hepatocytov. Hepatocyty vykonávajú metabolickú činnosť pre ktorých je charakteristická syntéza vysoko špecifických látok, degradácia a biotransformácia telu vlastných i telu cudzích látok. Z proteínov/bielkovín/ sa v pečeni tvorí albumín, alfaglobulíny, čiastočne aj betaglobulíny. Pečeň syntetizuje mnohé vitálne dôležité faktory mechanizmu zrážania krvi a je sídlom tvorby veľkého množstva enzýmov a bielkových prekurzorov, ktoré sa uplatňujú nielen vo vlastných pečeňových bunkách, ale aj v ďalších tkanivách.
Z ďalších funkcií pečeňe treba vyzdvihnúť jej biotransformačnú činnosť. Pečeň je vložená medzi tráviaci systém a medzi systémovú cirkuláciu. Už pri prvom prechode prijatých látok cez pečeň sa mnohé látky vychytávajú v hepatocyte a ich ďalší osud je rôzny: postupne sa uvoľnujú do krvného obehu v nezmenenej forme, alebo sa v pečeni inaktivujú/tzv. detoxikačná činnosť/, alebo menia na látky s biologickým účinkom.
Biotransformácii podliehajú látky exogénne/privedené tráviacim traktom/, látky vznikajúce vo vlastnom organizme/hormóny, biologicky aktívne amíny a iné/, látky telu a jeho metabolizmu vlastné- eobiotiká, látky telu cudzie- xenobiotiká, napr. lieky.
Biotransformáciu uskutočňuje najmä mikrozómový aparát hepatocytu, jej hlavnými krokmi sú oxidácia a konjugácia.
Pečeň je pre organizmus vitálne dôležitá. Porucha funkcií pečene sa prejaví pri akútnych ochoreniach pečene, ak sú patologické zmeny na pečeni difúzne. Ak ide o ložiskové ochorenie, alebo o postupné ubúdanie funkčného parenchýmu, môže patologický stav ostávať dlhšie skrytý. V mnohých prípadoch a ochoreniach prechádza akútne štádium do chronicity a funkčný parenchým pečene je nahradený nefunkčným väzivovým aparátom.



 
 
Back to content | Back to main menu